Seçil Kınay ile “SEN”

10 Haziran - 10 Temmuz 2013, VKV Ford Otosan Gölcük Kültür ve Sosyal Yaşam Merkezi, Kocaeli

Vehbi Koç Vakfı Ford Otosan Gölcük Kültür ve Sosyal Yaşam Merkezi, kurulduğu ilk günden bu yana bölge halkına sanatın her renginden demetler sunmaya devam ediyor. Sergi salonumuzda bu ay da Seçil Kınay’ın kavramsal eserlerini izleyicilere sunmaktan mutluluk duymaktayız.

Sanatçı bilinçaltı ve bilinçdışına dair gizli duygularını imajlar ile aktarıyor. Sergide çevresel düzenlemeler ile dışavurumcu imgeleri birleştirerek eserler üretiyor. İzleyiciyi görünen, algılanan, koklanan ve duyulan imgelerle, yaşam ile yaşanılmak istenene karşı kurgulanmış bir yolculuğa çıkartıyor. Geçmişe ait gölgelerin peşine düşüldüğü bu yolculuğu başlatan, yaşam ve yaşamın içindeki kişi ‘‘SEN’’olgusudur.

1999`da yüzbinlerce ailenin olduğu gibi, kendi ailesini de derinden etkileyen afetin yaşandığı bölgeye geri dönen sanatçı, tüm duyuların aktif hale geldiği bir paylaşım ortamı yaratıyor. Sanatsal düzenlemeler içinde, küplerin arasında depremi hissetmek, boşluğu keşfetmek, koridorlardan geçmek, kendi gerçeği ile yüzleşmek gibi birçok olguyu kullanıyor. Bu yüzleşmede sanatçı kendi geçmişine ait izleri; kokular, sesler, parlak neon ışıklar gibi görsel imgeler ile ifade ediyor. Sanatın anlatım gücünü kullanarak sorular sormaya, merak etmeye ve hissetmeye yönlendirdiği izleyiciyi yarattığı düzenlemelerle farkında olmadan içine çekiyor. Kişi koridorlarda iç dünyasının derinliklerinde kendisiyle başbaşa kalıyor, bu kalış anlarındaki özgür duruşlar yansıtılıyor.

Düzenlemeler arasında ayrıca hareketli, iç içe geçmiş dinamik, renkli, eğlenceli figürler yer alıyor. Bu figürler kavramsal olarak anlatılmak istenen deprem olgusu ile metaforik bir yaklaşım oluşturuyor. Sanatçı geçmişine ait gölgeleri bu gününe ait aktif figürler ve coşkulu içsel duyguları ile kaynaştırıyor.

Sanatın geliştirici, öğretici, birleştirici özellikleri; sanatsal organizasyonlar sayesinde kültürlerin buluşmasına, korunmasına ve geleceğe aktarılmasına fayda sağlamaktadır. Sanatın evrensel noktalara taşınmasını ve kültürel köprü vazifesini sağlamak amacıyla kurulan Kültür Merkezi’mizde, öznel bir duyarlılık, cesur anlatım dili ve kavramsal teknikler ile çalışmalarını sürdüren Seçil Kınay’ın eserlerine ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk ve gurur duymaktayız.

Pınar Çimen
Vehbi Koç Vakfı
Ford Otosan Gölcük Kültür ve Sosyal Yaşam Merkezi
Kültür Merkezi Yöneticisi

SEN projesi ile ilgili çalışmalara göz atmak için tıklayın.

Proje Kataloğu 1. Kısım | Proje kataloğu 2. Kısım