biyografi -

Seçil Kınay


Seçil İstanbul’da 1981’de doğdu. Ankara Çankaya İlkokulu, Kocaeli Koleji ve Ankara ODTÜ Koleji’nde okudu. Koç Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisansını tamamladı. Üniversite’de Sosyoloji bölümünde öğretim görürken Sanat Klübünde ve Tiyatro Kulüplerinde aktif roller aldı. Koç Üniversitesi’nde iki dönem New Yorklu sanatçı Mike Berg'den Contemporary Art dersleri aldı ve kavramsal sanat denemelerini de bu dönemde Sanat Kulübü aracılığıyla gerçekleştirdi.

2005 yılında yine Koç Üniversitesi’nde tam burslu olarak Anadolu Medeniyetleri ve Kültürel Miras programında yüksek lisans yapmaya başladı. Yüksek lisans tezinde, “Müzede Eğitim” konusuna eğildi ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi için 10-12 yaş grubu çocuklara yönelik bir eğitim programı sundu.

Kendini tanımak ve deneyim edinmek adına çok sayıda farklı alanı denedi, sırasıyla; 2003’de P Sanat Dergisi editör asistanlığı, 2004’de Çağdaş Sanat Fuarı kapsamında P Sanat Dergisi satış ve tanıtımı , 2004’de Galeri Artist çatısı altında Ertuğrul Ateş’in asistanlığı, 2005-2007’de Koç Üniversitesi Tarih Bölümü Araştırma Asistanlığı, 2006’da ÇEKÜL’de gönüllülük ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde yaz stajı, 2006-2007’de ise İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde gönüllü eğitmenlik yaptı.

Okul yıllarında katıldığı karma sergiler haricinde 2010 ve 2013 yıllarında iki kişisel sergi projesi gerçekleştirdi. Aralık 2011-Kasım 2015 tarihleri arası Koç Üniversitesi Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttü.

Toplum bilimi lisansı ve arkeoloji, sanat tarihi, kültürel miras yönetimi ve müzecilik konularını kapsayan yüksek lisans eğitimi ile ilgi ve yeteneklerini bütünleştirdi. Eylül 2007’den bu yana Vehbi Koç Vakfı’nda Proje Yöneticisi olarak çalışmakta; Vakfın eğitim, sağlık ve kültür alanında proje ve programlarını geliştirip yürütmektedir.